My street films - Oščadnica 3.6.2023

V dňoch 2. až 4. júna sa v Kysuckej galérii, v nádherne a moderne renovovanom kaštieli grófa Franza Ballestrema (ktorý ale v rokoch 1910-1913 postavil gróf Valentin Ballestrem) v Oščadnici konal workshop My street films, ktorý poriadalo Národné osvetové centrum ako príležitosť pre amatérskych filmárov prezentovať vlastné originálne námety a pod vedením odborníkov z radov profesionálnych filmárov ich zrealizovať do podoby filmového diela. Pretože v tomto ročníku boli uprednostnení mladí autori a potenciálni filmári bez väčších skúseností (väčšinou študenti a čerství absolventi), väčšina ktorých ešte nemá žiadne vlastné filmové dielo, starší filmári, ktorí v oblasti amatérskeho filmu pôsobia už dlhšie a s filmovaním už skúsenosti majú, a niekoľko (alebo aj viac) filmových diel už vyprodukovali, boli tentokrát „iba“ prizvaní ako tzv. „pozorovatelia“, s možnosťou konzultovať svoju filmovú tvorbu so zmienenými odborníkmi z radov profesionálnych filmárov, ktorí tu pôsobili ako „koučovia“ mladých adeptov. A tak sa stalo, že som túto príležitosť mal možnosť využiť aj ja (Peťo Rybín), a tak som sa „pozorovania“ workshopu My street films v Oščadnici zúčastnil.

Absurdný paradox: Ako som to vyššie už raz zmienil, tento rok boli uprednostnení mladí potenciálni filmári bez skúseností, preto mňa s mojim námetom do workshopu My street films neprijali, čím ale vlastne došlo k „in flagranti“ doznaniu pravdivosti a aktuálnosti môjho námetu, ktorý znel „Veková diskriminácia“ (v rámci tohto workshopu som sa chcel pokúsiť vytvoriť film o vekovej diskriminácii ako niečom, čo tu je niekedy ako pomerne pálčivý problém, ktorý ale nik dostatočne nerieši, lebo - ako keby tu ani nebol). Spočiatku ma hnevalo, že môj námet neprijali (čím naozaj ako keby potvrdili jeho existenciu), keď som však ako „pozorovateľ“ pozoroval, ako mladí potenciálni filmári prezentujú svoje námety, a spôsoby + nafilmovaný (a niekedy aj ešte ani nenafilmovaný) materiál, s ktorými chcú dielo zrealizovať, pochopil som, že toto nie je moja úroveň a že tento workshop by ma ako filmára ďalej asi veľmi neposunul.

25.5.2023 Rybín na TV-Noe

Na TV-NOE bolo v Máji 2023 odvysielaných niekoľko filmov Peťa Rybína ... a 25.5.2023 hodinová Klapka o autorovi a jeho filmovej tvorbe.

Folklór a tradície 29. a 30.4.2023

V dňoch 29. a 30. apríla sa v Hriňovej konal 9. ročník medzinárodného filmového festivalu Folklór a tradície. Festivalu sa zúčastnil aj člen Nicolausfilmu Ján Kuska, ktorý za film Ľubor Patsch muzikant s kamerou získal 1. cenu. Výsledková listina

10.3.2023 Výročná členská schôdza

V piatok 10.3.2023 o 17:00 sa vo výstavnej sále Liptovského Kultúrneho Strediska sa členovia nášho klubu amatérskych filmárov AmaFilm-Nicolaus (alebo, ak chcete: NicolausFilm) zišli na pravidelnej každoročnej Výročnej členskej schôdzi. Prehodnotili peniažky, ale aj všetko, čo sa udialo v minulom roku, kto čo vyhral a kto zase nie, kto čo nafilmoval či nafotil a kto bol lenivší, čo sa nám z plánu podarilo a čo zas nie. Veď to poznáte. Samozrejme sme si stanovili aj ambiciózne plány na tento rok, aby sme mali o rok zase čo hodnotiť. Takže tento rok chceme: Samozrejme filmovať a fotiť, súťažiť, premietať, ale aj znovu bežkovať, či bicyklovať a tiež sa na súťažiach zúčastňovať. A čo nám dá v tomto roku asi naozaj zabrať je organizovanie XIX. ročníka medzinárodnej tematickej súťaže Tatranský Kamzík, ktorá sa koná s dvojročnou periodicitou a doteraz ju organizovali kolegovia filmári z Liptovského Hrádku. Žiaľ už ju nedokážu organizačne zabezpečiť v plnom rozsahu a tak sme od tohto ročníka prebrali jej organizáciu my. No bolo by škoda, keby skončila! Tatranský kamzík je najväčšou medzinárodnou súťažou neprofesionálnych filmov na Slovensku a koná sa pod záštitou svetovej organizácie pre neprofesionálny film UNICA. Tak držte našim ambicióznym plánom palce!!!

51. AMFO 9.3.2023

Už niekoľkokrát sa na tomto našom klubovom webe zmieňovalo, že aktivity členov klubu sa neobmedzujú striktne iba na tvorbu filmovú, ale aj fotografickú. A tak sa stalo, že Janko Kuska, jeho manželka Idka a Peťo Rybín sa zúčastnili celoslovenskej súťaže amatérskych fotografov AMFO. V regionálnom kole, ktorého vyhodnotenie (aj s vernisážou vystavy ocenených diel) sa konalo vo štvrtok 9.3.2023 o 17:00, vo výstavnej sieni Liptovského Kultúrneho Strediska Janko Kuska so svojimi 4 fotografiami Dych Ľadu získal ocenenie v kategórii Cykly a seriály. Peťo Rybín získal ocenenie v kategórii Diptych za 2 fotky Zrkadlenie mesta, a za fotku Vášeň v kategórii samostatnej farebnej fotografie získal čestné uznanie. Fotografie postupujú do vyššieho kola, no a my si držíme palce, aby nejaké to ocenenie získali aj v najvyššom, celoslovenskom finále.

6.3.2023 Klapka

V pondelok 6.3.2023 boli Peťo Rybín a liptovsko-hrádocký kolega Ľubor Patsch v Ostrave. Pozvali ich tam do televízie NOE na natáčanie relácie Klapka. Celý názov tej relácie vlastne znie Klapka s »meno filmára«, takže v ten deň vznikli 2 diely: Klapka s Ľuborom Patschom a Klapka s Peťom Rybínom. Tá Ľuborova sa bude vysielať v Apríli, a Peťova v Máji. Čo moderátora Petra Barana zaujímalo v prípade Ľubora Patscha, nevieme (dozvedieť sa to budete môcť v aprílovej Klapke), v prípade Peťa Rybína to však - okrem iného - bolo použitie, funkčnosť a výstup 360° kamery GoPro-Fusion, zábery z ktorej Peťo vo svojich filmoch často používa, a ktoré diváka zaujmú svojou nevšednosťou. Video-klip, ktorý ako ukážku do relácie Peťo touto kamerou nasnímal priamo v štúdiu, si môžete pozrieť v tomto kratučkom You Tube videu.

4.3.2023 27. ročník populárnieho Nicolausáckeho pochodu na bežkách „Za inšpiráciou“

Tohto roku máme zatiaľ zimu ako na hojdačke, sňahu raz dosť, raz nič, aj s mrazom je to hojdačkovo – no proste treba 12-tim mesiačikom a perinbabke zabaviť trávu!
     No ale nám, filmárom z Nicolausfilmu a ich kamarátom bolo načim nicolausácky pochod na bežkách zorganizuvať!!! Keďže sme tento rok trochu zaspali a zobudili sme sa oproti zvyklostiam trochu neskoro, museli sme idti tam, kde sňahu ešte ako-tak bolo! I tento rok sme zase v nemenuvanej cenovej skupine po získaní patričnej inšpirácie hľadali (sňah), potom hútali a vyhútali! Tento rok sme zvolili trasu istoty - Štrbské pleso! Sňahu tam ešte bolo dosť, aj šlaky boli upravenie, krčma otvorená a vlaky zatiaľ neporušili!
     Rozposlali sme pozvánky a v sobotu 4. marca 2023 sme sa zišli na liptovsko-mikulášskej stanici a hybajho na Štrbu a odtiaľ tým zubatým vláčikom až na Štrbskô Pleso.
     Tam náš už čakal náš člen Paľo kráľ ktorý nám dal inštrukcie a pochod „Za inšpiráciou“ mohol začať. Vybrali sme si z rôznych možností „Furkotský šľak“ z ktorieho sme odbočili na Jamské pleso a zase nazad. Celkom 10km. 27. ročník bol na účasť trochu skromnejší - zúčastnili sa ho len 6-ti bežkári a 3aja pešiaci bez bežiek. Bežky totiž nie sú podmienkou, pretože heslo nášho pochodu, ktoré je zakotvené v jeho presných stanovách, znie: NIE JE DÔLEŽITÉ ZÚČASTNIŤ SA, ALE VYHRAŤ!!! A vyhráva každý, kto príde posedieť do cieľového reštauračného zariadenia. Tento rok boli hneď 2: Reštaurácia U Lenky na Štrbskom Plese a potom pri čakaní na vlak, štýlový bufet na stanici Štrba, kde sú naozaj bezkonkuren-čné ceny!!! A zapametajte si: Je zavrhnutiahodné, keď športovci pijú! Ale je chvályhodné, keď my, občasní alkoholici športujeme!!!

16.1.2023 New York

Posledným príspevkom minulého roka (2022) bola zmienka o výlete Peťa Rybína do New Yorku (začiat­kom októbra 2022) + „prísľub“, že okrem do konca januára tohto roku (2023) pribudnú aj videá. Peťo sa naozaj snaží, ako len môže, nafilmovaného a nafoteného materi­álu má však toľko, že to vyzerá skôr na seriál, než na iba jediný samos­tat­ný dokument. Doposiaľ sa mu po­da­ri­lo zostrihať a do „finálnej“ podoby pripraviť 3 diely seriálu.
Všetkých bude asi 7, to sa ale uvidí, až budú všetky. Tu sú teda zatiaľ prevé 3 diely (YouTube v novom okne):
  1. Odlet, príchod a ubytovanie
  2. Prvý deň - Manhattan
  3. Druhý deň - Brooklin
  4. Perlička - Central Park
Peťo momentálne intenzívne pra­cu­je na ďalšej (štvrtej) časti (dokumen­tačno-ilustračné foto nižšie), ktorá len čo bude hotová, pribudne sem ďalší Link, aby ste si ju mohli pozrieť.
 O niekoľko dní:  Tak a už je to tu - na YouTube si môžete pozrieť sľúbenú ďaľšiu (4.) časť.

 O ďalších pár týždňov:  Seriál sa pomaly chýli ku koncu, pretože „na svete“ sú ďalšie 2 časti (5+6), no a chýba už iba záverečná (ktorá tiež výjde už čoskoro), takže aby to bolo všetko pekne pokope, celý seriál je k zhliadnutiu na stránke portfólia Peťových reportáží. Týmto sa Peťov seriál o New Yorku uzatvára.