Vrážska kamera 14.4.2024

Nicolausfilm odštartoval tohtoročnú filmovú festivalovú a filmovú sezónu na súťaži Vrážska kamera, ktorú poriadal Foto a videoklub vo Vráži neďaleko Prahy. Autor Ján Kuska obsadil svojimi filmami obidve súťažné kategórie a celkom úspešne.

31.3.2024 Vítanie jari

Tak, ako vždy, keď sa nejedná o video a/alebo film, ale o fotografovnie, píšem sem, že AmaFilm-Nicolaus (alebo, ak chcete NicolausFilm) je združenie amatérskych (hoci v prvom rade) nie však iba filmárov, ale aj fotografov, píšem to aj teraz, lebo v tomto príspevku chcem zmieniť udalosť, ktorá sa udiala v Nedeľu 31.3.2024 od 13:00 do cca 15:00, v skanzene Liptovskej dediny, v Pribyline. Folklórny súbor Sliačanka z Liptovských Sliačov, sa tam predviedol s predstavením s názvom „Letečko“, v ktorom prítomným návštevníkom krásne autenticky predstavilo zvyky a tradície našich predkov spojené s príchodom jari. Okrem vynesenia Moreny, ktorú za dedinou horiacu hodili do potoka, členovia Sliačanky predviedli aj veselé tance s vlastným živým hudobným doprovodom, ale aj návštevníkmi najočakávanejšiu časť predstavenia - Veľkonočnú oblievačku dievčat! Celé to fotograficky zdokumentoval Peťo Rybín, no a fotky z tohto vydareného podujatia si môžete pozrieť v onLine fotoalbume kliknutím na ilustračné foto vpravo. (PeteR) Mimochodom: keď v onLine fotoalbume kliknete na niektorú fotografiu, zobrazí sa jej „sólo“ zväčšenina - to je každému viac-menej jasné; keď ale potom na klávesnici stlačíte písmenko „i“ - vpravo sa zobrazí panel s informáciami o fotke, kde sú aj základné tzv. exif-dáta (clona, čas, iso) alebo napr. aj model fotoaparátu, akým bola fotka zaznamenaná.

Výročná členská schôdza 8.3.2024

Dňa 8. marca 2024 sa uskutočnila Výročná členská schôdza AMA-FILMu NICOLAUS. Členovia občianskeho združenia bilancovali minuloročnú sezónu, ktorú hodnotili ako pomerne úspešnú. Škoda, že sa do filmových súťaží a festivalov zapojilo menej členov, ako po iné roky. Súťažné filmy však získali za svoje filmy už tradične pekné ocenenia. Kladne tiež hodnotili konanie súťaže Tatranský kamzík, ktorú organizovali vôbec po prvý krát. I napriek tomu, že sme nedostali podporu zo žiadneho grantu okrem malej podpory z Komunitnej nadácie Liptov, súťaž mala veľmi dobrú filmovú aj organizačnú úroveň. Ďalej členovia schválili správu o hospodárení a plán činnosti na rok 2024. Záver členskej schôdze sa niesol už tradične v príjemnom posedení členov.